Skalnaté pleso

Skalnaté pleso sa nachádza priamo nad tatranskou osadou a známym turistickým strediskom Tatranská Lomnica v nadmorskej výške 1.751 m n.m.. Skalnaté pleso je morénové pleso, má rozlohu 1,23 ha a hĺbku 2 m. Voda z neho odteká prostredníctvom Skalnatého potoka, jeho hladina je premenlivá a niekedy vysychá.

Je to miesto kam smerujú kroky turistov, aby sa pokochali nádhernými výhľadmi na Lomnický štít i do doliny. Skalnaté pleso je morénové pleso, má rozlohu 1,23 ha a hĺbku 2 m. Voda z neho odteká prostredníctvom Skalnatého potoka, jeho hladina je premenlivá a niekedy vysychá. Je jedným z najnavštevovanejších plies vo Vysokých Tatrách.

Najmenších turistov na Skalnatom plese poteší Svištia krajinka, eko park s drevenými sochami tatranských zvieratiek, svišťou chalúpkou a preliezačkami. Starší bádatelia ocenia náučný chodník okolo plesa so zaujímavými informáciami a úlohami, ktoré sa môžu pokúsiť vyriešiť a nájsť tak stratené súhvezdie.

V blízkosti Skalnatého plesa vo výške 1.783 m n.m. sa nachádza astronomické a meteorologické observatórium: Observatórium Astronomického ústavu SAV. Bolo založené v roku 1943 keď v ňom boli vykonané prvé pozorovania. Jeho súčasťou je hvezdáreň. Objekt má typickú siluetu, je dvojpodlažný, hranolového tvaru s pripojenou valcovou vežou, na ktorej je kupola s otváracou strechou. Okrem nej je aj ďalšia menšia kupola umiestnená na plochej streche.

Skalnaté pleso

Z Tatranskej Lomnice sa na Skalnaté pleso dá dostať dvomi spôsobmi – lanovkou alebo pešo. Ak uprednostníte lanovku, nastúpte na údolnej stanici Tatranská Lomnica, vyvezie Vás  oranžová 6-miestna sedačková lanovka na medzistanicu Štart a odtiaľ Vás na Skalnaté pleso vyvezie moderná 15-miestna gondola.

Skalnaté pleso

Oficiálna dĺžka lanovej dráhy Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso vrátane medzistanice Štart je 3.682 m.

Ak ste turista telom aj dušou, odporúčame zelenú trasu: Tatranská Lomnica, Grand (910 m.n.m.) – Štart (1.165 m.n.m.) – Pri Skalnatej chate (1.700 m.n.m.) – Skalnaté pleso (1.764 m.n.m.), ide o značenú trasu pre peších turistov. Na ňu sa je najlepšie napojiť pri starej a dnes už nepoužívanej údolnej stanici bývalej kabínkovej lanovej dráhy. Celkový tabuľkový čas výstupu je 2:50 hod., vzdialenosť je 5,8 km a na tejto trase prekonáte prevýšenie 884 m.

A ak chcete aby mal Váš skvelý pobyt v jedinečných Tatrách zmysel aj pre iných, darujte Vašu horskú turistiku na dobrú vec. Ako? Poradíme Vám. S Aplikáciou APPkA môžete venovať vynaloženú energiu na pomoc tým, ktorí to potrebujú. Však to dáva zmysel?

Je to také jednoduché, stiahnite si aplikáciu APPkA a každou pohybovou aktivitou môžete pomáhať konkrétnym osobám a ich životným príbehom. Je to skvelé, nič to nestojí, len pohyb. Spálené kalórie sa v aplikácii premieňajú na finančnú pomoc pre osobu, ktorú si zvolíte. Tak sa poďme v našich krásnych Tatrách pretekať, kto daruje viac energie. Sme nadšení, že TATRANSKÝ BEDEKER patrí medzi partnerov a podporovateľov projektu, už od jeho prípravy, boli sme aj pri testovaní APPkY a sme hrdí, že pomáhame.

Tak vykročte do hôr a pomôžte s APPKou. Tip na turistiku: Na Skalnaté pleso z Tatranskej Lomnice a späť a podarujte spálené kalórie v počte 3.583 kcal. Dĺžka trasy 12 km. Štart Tatranská Lomnica centrum, VILA DOMOVINA.

Skalnaté pleso s APPKou

Zaujímavé sú i ďalšie turistické prístupy na Skalnaté pleso a to červeným značkovaným chodníkom tatranskej magistrály od Zamkovského chaty a červeným značkovaným chodníkom tatranskej magistrály od Chaty pri Zelenom plese.

Zo Skalnatého plesa sa môžete vyviezť visutou lanovkou na vrchol Lomnického štítu (2.634 m n. m.) a užiť si neopakovateľné výhľady na okolité štíty najmenších veľhôr sveta. Na vrchole si môžete oddýchnuť v štýlovej kaviarni Dedo a obzrieť si najvyššie položenú botanickú záhradu.

Zo Skalnatého plesa sa môžete vyviesť aj do Lomnického sedla, ktoré leží v nadmorskej výške 2.190 metrov a je úžasným vyhliadkovým miestom. Kedysi viedla zo Skalnatého plesa i turistická značka, tá je však zrušená. Je nutné sa vyviezť do sedla lanovkou, kde je možné pokračovať po kúsku zelenej turistickej značky na Lomnickú vežu 2.215 m.

Destinácia Skalnaté pleso je prístupná počas celého roka. Samozrejme viac ako samotné ročné obdobie Vám Vaše plány môže skrížiť počasie. Aj keď sa hovorí, že niet zlého počasia iba zle pripraveného turistu, odporúčame si do výbavy pribaliť aj bundu pre prípad, že by Vás prekvapil vietor, prípadne sneh a verte tomu, že toto platí aj počas leta. Želáme Vás krásne zážitky a šťastný návrat.