Zamkovského chata sa nachádza vo Vysokých Tatrách v Malej Studenej doline v nadmorskej výške 1475 m n.m. Je to najnižšie položená vysokohorská chata vzdialená asi hodinu pešej túry z Hrebienka po červenej značke smer Skalnaté Pleso.

Chodník na chatu je nenáročný, celoročne otvorený, preto je táto túra vyhľadávaná najmä rodinami s deťmi. Po ceste Vás očarí Obrovský vodopád a krásne výhľady do tatranskej kotliny, a ani nezbadáte a ste na chate.

Zamkovského chata je otvorená celoročne, pre okoloidúcich turistov poskytuje nielen občerstvenie, ale aj nocľah. V každej minúte v roku a v každej situácii je na chate prítomný personál, ktorý je pripravený Vám poskytnúť potrebné útočisko aj pomoc.

Ubytovanie

Zamkovského chata disponuje 23 lôžkami a 2 prísteľkami. Usporiadanie izieb je nasledovné: 3x dvojposteľová izba, 3x štvorposteľová izba a 1x päťposteľová izba. V izbách sa nachádzajú poschodové postele. WC a sprchy s teplou vodou sú na chodbe.

V prípade zlého počasia je možné prespať aj núdzovo na povale vo vlastnom spacáku.

História

Drevenú chatu postavil v roku 1943 Štefan Zamkovský (1907-1961), pôvodom z Levoče, ako vlastný súkromný podnik. Bol vyučený fotograf. V Tatrách si však našiel prácu nosiča na Téryho a Zbojníckej chate. Okrem turistov a horolezcov sa na chate počas druhej svetovej vojny často zdržiavali politický utečenci z obidvoch strán Tatier.

Chata bola roku 1948 znárodnená a manželia Zamkovskí s malou dcérou ju museli ako „kapitalisti“ nespravodlivo opustiť. Roku 1951 bola premenovaná na Chatu kpt. Nálepku, aby nič nepripomínalo jej staviteľa a pôvodného majiteľa. Roku 1991 bol názov chaty obnovený na Zamkovského chatu. Od roku 1996 pôsobí na chate vo funkcii správcu Jana Kalinčíková, od roku 2003 sa stala aj majiteľkou chaty.

Zdroj: zamka.sk, facebook.com/zamkovskeho.