V Tatrách sa tento príroda prebúdza oveľa skôr ako obvykle. Prvým poslom tejto krásnej ročnej zmeny sú snežienky. Jar sa postupne presúva do vyšších nadmorských výšok a teplé počasie už prebudilo prírodu aj nad obcou Ždiar, kde zakvitli snežienky vo výške až 1 200 metrov nad morom.

V najstaršom slovenskom národnom parku nie je snežienka jarná – Galanthus nivalis, taká bežná ako v južnejších častiach Slovenska, kde rastie najmä v lužných a vlhkejších lesoch. V tatranských podmienkach je tento druh zvyčajne evidovaný nielen v lesoch, ale aj na skalách, kde mnohopočetné populácie bielych kvetov zdobia skalné rímsy v ťažšie dostupnom teréne.

Po období, keď snežienka jarná nepatrila k chráneným rastlinám, sa medzi ne opäť zaradila v roku 2021. Spoločenskú hodnotu jedného jedinca stanovuje legislatíva na 200 eur. Jej krásou sa v Tatrách len kochajte. Návrat snežienky medzi chránené druhy zdôrazňuje dôležitosť zachovania biodiverzity aj v najvyšších horských oblastiach. Každý kvet je teraz oveľa cennejší, nielen pre svoju krásu.

Snežienka jarná (Galanthus nivalis) partí do čeľade amarylkovité (Amaryllidaceae). Z cibule vyrastá stvol a dva listy. Stvol nesie biely kvet s intenzívnou vôňou. Kvitne na jar od februára do marca. Plodom je tobolka. Rastlina je jedovatá, obsahuje alkaloid galantamín. Najjedovatejšou časťou je cibula. Ide o vytrvalú rastlinu, ktorá dosahuje výšku približne 8 – 20 cm. Kvet má tri okvetné lístky dlhé 12 – 30 mm.

Zmeny v životnom prostredí a klimatické podmienky ovplyvňujú aj Tatry. Skorší príchod jari môže mať dôsledky na celý ekosystém. Všetky tieto faktory nás nútia viac sa zaujímať o ochranu prírody a starostlivosť o naše hory.

Snežienka nám tak dáva signál, že začiatok jari je blízko. Je to malý, ale významný prvok v celom procese prebúdzania prírody. A keď sa sneh úplne roztopí a snežienky vykuknú spod zeme, je to symbol nového začiatku, ktorá prichádza s každou jarnou sezónou.

Prajeme Vám krásne dni a už sa spoločne tešíme na voňavú tatranskú jar.