Ak máte radi prírodu a vtáctvo, pridajte sa k projektu Vtáčia hodinka. Je to projekt sčítania vtáctva na zimných kŕmidlách sa Slovensku a je určený všetkým záujemcom o prírodu a vtáčí život v ich okolí. Hoci ide o vedecký výskum, zúčastniť sa môže úplne každý bez predchádzajúcich skúseností.

Podobne sčítajú vtáky stovky tisíc ľudí v Rakúsku, Čechách, Švajčiarsku ako aj v USA, Veľkej Británii, Írsku, Holandsku a v ďalších krajinách. Výsledky sú porovnávané cezhranične.

Kedy sčítavať

Vo vyhlásenom termíne od piatku do nedele, 5. – 7.1.2024. Sčítava sa po dobu jednej hodiny (60 minút). Výber presného času v tomto rozmedzí záleží iba na vás.  

Kde sčítavať

Kdekoľvek – na záhrade, na balkóne, v parku, pri lese. Vyberieme si také miesto, na ktorom radi strávime hodinu pozorovaním vtákov. Najlepšie je z tepla domova sledovať kŕmidlo  pravidelne zásobené kvalitnou a rozmanitou stravou. Vtáky si zvyknú ho navštevovať a my budeme mať pestrý zážitok.

Počas sčítania zostávame na vybranom mieste – nesčítame na prechádzke. Pri prechádzke by sme totiž výrazne zväčšili územie, na ktorom sčítame a skreslili tým výsledky. Navyše počas pohybu krajinou mnohokrát zaznamenáme iné druhy, než keď stojíme dlho na jednom mieste, čo by opäť ovplyvnilo výsledok.

Ako presne mám sčítavať

Berieme do úvahy všetky vtáky, ktoré počas svojej hodiny zbadáme – nie je dôležité, či priamo pristáli na kŕmidle alebo len preleteli okolo. Pre správne vedecké výsledky je podstatné, aby sme žiadneho vtáka nezapočítali dvakrát. Preto pre každý druh zaznamenávame najvyšší preukázateľný počet jedincov, ktorý sa objavil v našom zornom poli. Za každý druh hlásime len jedno číslo – počty samcov, samíc či mláďat nerozlišujeme.

Čo na sčítanie potrebujem

  • Miesto, kde budem pozorovať – najlepšie kŕmidlo s kvalitnou potravou.
  • Hodinu času vo vyhlásenom termíne.
  • Formulár k zaznamenávaniu pozorovaní.
  • Pero alebo ceruzku a papierový sčítací hárok s kresbami najčastejších hostí na kŕmidle, ktorý nám zápis v teréne uľahčí.
  • Hodiť sa môže aj ďalekohľad a príručka na určovanie vtákov.

Ako a kam mám poslať svoje pozorovania

Formulár zašlite elektronicky do týždňa od pozorovania na https://vtaciahodinka.vtaky.sk

Určovanie druhov

Vtáčí svet je pestrý, plný poletujúcich a skrývajúcich sa operencov. Poznať, koho práve pozorujeme, môže byť najskôr oriešok. Ale keď sa nám to podarí, máme z pozorovania dvojnásobné potešenie. Naučiť sa poznávať najčastejšie druhy na kŕmidle zvládne s trochou tréningu každý z nás.

Vtáčie druhy pre začiatočníkov

Naučme sa sýkorky, vrabce a drozda a máme skvelý základ pre určovanie najbežnejších operencov. U všetkých druhov navyše nájdeme tip, akou potravou ich na kŕmidle potešíme.

Drozd čierny je dobre známy. A vzácnejšieho drozda čvíkotu poznáte?

Šviháci s dlátovitým zobákom – ďateľ veľký a vzácnejší ďateľ prostredný.

Prajeme Vám veľa zábavy i poučenia pri pozorovaní vtáčikov. Nič sa nedá porovnať s pocitom, keď prvýkrát uvidíte farebné krídla alebo počujete spev vtákov vo vašej blízkosti. Užite si tieto chvíle s deťmi. Takto vytvorené spomienky a napojenie na prírodu môžu byť jedným z najvzácnejších darov, ktoré si môžete spoločne dopriať. Nech je vaše vtáčie pozorovanie plné radosti a objavovania!