Tatranský Bedeker

Zelené pleso je nádherné ľadovcové pleso, ktoré sa nachádza vo východnej časti Vysokých Tatier, v závere doliny Zeleného plesa, v nadmorskej výške až 1 545 m n. m. Má rozlohu 1,78 ha a je hlboké 4,5 m. Zelené pleso obopínajú mohutné vrchy – Malý Kežmarský štít a Jastrabia veža. Priamo na brehu jazera stojí turistická chata s celoročnou prevádzkou.

Ak sa sem vydáte na turistiku, už prvý pohľad vám napovie, prečo pleso dostalo názov zelené. Podľa povesti vraj jeho farbu spôsobuje zelený drahokam karbunkul, ktorý do vody spadol z Jastrabej veže. Každého, kto chcel drahokam získať, uhranuli oči víly zo Zeleného plesa. Nikomu sa to však nepodarilo, pretože na mieste zahynul. V skutočnosti však nápadne zelenkastú farbu plesa spôsobuje voda z prameňov, ktoré vyvierajú z dna plesa. Isté je, že Zelené pleso patrí k najkrajším plesám Vysokých Tatier a je mimoriadne obľúbeným miestom turistických výstupov, ba aj cyklo výstupov.  

V tlači sa prvý raz objavuje meno plesa v roku 1644 u Davida Frölicha v podobe „Grünsee“. Prvá mapa, ktorá ho zachytáva, je „Plán Spiša“ z roku 1760, kde má označenie „Grine S“. Pleso je v tomto pláne nesprávne zakreslené na sever od Belianskych Tatier.

Trasy k Zelenému plesu

  • Kežmarská Biela voda (medzi Tatranskými Matliarmi a Kežmarskými Žľabmi) po značke, cez Šalviový prameň, až k Zelenému plesu. Táto trasa patrí medzi ľahké a obľúbené trasy na Zelené pleso, prejdete ju za 6 až 7 hodín. Väčšina trasy prechádza cez zalesnené územie, čiže výhľady na kopce si užijete až v cieli.
  • Z Tatranskej Lomnice po značke cez Štart až ku Skalnatej chate. Odtiaľto cez Skalnaté pleso, cez Veľkú Svišťovku až k Zelenému plesu. Túra je celodenná, patrí k náročnejším, istá časť sa však dá skrátiť vyvezením sa lanovkou na Skalnaté Pleso. Terén na Veľkú Svišťovku je pomerne náročný, časovo je trasa odhadovaná na 8 hodín a 45 minút, ak nevyužijete skrátenie trasy lanovkou.
  • Z Tatranskej Kotliny najprv po modrej turistickej značke až po Šumivý prameň, následne po okolo chaty Plesnivec k Veľkému Bielemu plesu. Odtiaľto budete pokračovať po značke k Chate pri Zelenom plese. Trasa patrí k stredne náročným trasám, celkový čas je 7 hodín.

Chata pri Zelenom plese

Neďaleko brehu jazera, iba kúsok od Zeleného plesa sa nachádza Chata pri Zelenom plese, pôvodný názov Brnčalova chata. Je otvorená pre turistov celoročne, slúži aj na ubytovanie a nájdete tu aj kuchyňu, kde dobre padne napríklad guláš s krásnym výhľadom na pleso. Po turistike a v prestávke si tu môžete odpočinúť, výdatne sa najesť a pri rezervácii izby aj prežiť noc či dve. Lokalitu obľubujú najmä turisti, horolezci a v zime i lyžiari. Vyhľadávaná je pre mimoriadne vhodné okolité terénne podmienky pre tieto športy.

Prirodzeným pokračovaním trasy je výstup na Jahňací štít. Túra na Jahňací štít nepatrí medzi ľahké túry v Tatrách, vyžaduje aj lezeckú skúsenosť. Ďalší turistický chodník vás dovedie cez Malú Svišťovku na Skalnaté pleso. Zo štítu je pekný výhľad na Tatry, okolité doliny a štíty (Lomnický štít, Pyšný štít, Kolový štít a iné), no vidno je i Poľsko a Pieniny s ich vrcholom Tri koruny. Jahňací štít je prístupný po žltom značkovanom chodníku od Chaty pri Zelenom plese cez Červenú dolinu po žltej značke. Pred výstupom na štít, pri prechode cez Kolový priechod, je chodník náročnejší, vedú ním reťaze. Od chaty trvá výstup 2 a pol hodiny. Tento výstup je vhodný len pre skúsených tatranských turistov.

Krásu Zeleného plesa si môžete z turistického chodníka vychutnať aj v zimnom období, trasa ku Chate na Zelenom plese je prístupná po celý rok. V zime je veľká pravdepodobnosť, že chodník bude prešliapaný a vy sa pohodlne dostanete až k chate.  

Podarujte energiu z turistiky v Tatrách

Máte radi horskú turistiku? Chystáte sa do Tatier? Radi prispejete na dobrú vec? Ak ste tri krát odpovedali áno, máme pre Vás super tip. Vyberte sa na turistiku, zašportujte si a podarujte kalórie. S Aplikáciou APPkA môžete venovať vynaloženú energiu na pomoc tým, ktorí to potrebujú.

Je to jednoduché, stiahnite si aplikáciu APPkA a každou pohybovou aktivitou môžete pomáhať konkrétnym osobám a ich životným príbehom. Vynaložené kalórie sa v aplikácii premieňajú na finančnú pomoc pre osobu ktorú si zvolíte. TATRANSKÝ BEDEKER patrí medzi partnerov a aktívnych podporovateľov projektu, sme nadšení, že môžeme pomáhať.

Tak vykročte do hôr a pomôžte s APPKou. Tip na turistiku: Na Zelené pleso z Tatranskej Lomnice a späť a podarujte spálené kalórie v počte 3.822 kcal. Dĺžka trasy 23 km. Štart Tatranská Lomnica centrum, VILA DOMOVINA.

Na Zelené pleso – výlet s deťmi

Najľahší výstup vhodný ako turistika s deťmi je trasa z autobusovej zastávky Kežmarská Biela voda (medzi Tatranskými Matliarmi a Kežmarskými Žľabmi) po žltej turistickej značke k Zelenému plesu.