Chata Plesnivec

Útulná horská chata Chata Plesnivec sa nachádza v Belianskych Tatrách, v závere Doliny Siedmich prameňov, vo výške 1290 m n m. Je to jediná vysokohorská chata na území Belianskych Tatier. Je prístupná celoročne a patrí medzi skryté poklady priaznivcov letnej i zimnej turistiky v Tatrách. Najjednoduchší prístup k chate je z obce Tatranská Kotlina alebo z časti Kežmarské Žľaby. Náročnejšie sú trasy zo Ždiaru, Tatranskej Javoriny alebo z Chaty pri Zelenom plese.

Z histórie

Prvá zmienka o chate v Doline siedmich prameňov je z konca 18. storočia, kedy si zlatokop Dreschler, obyvateľ neďalekých Rakús postavil v doline, v blízkosti siedmich prameňov zrub. Neskôr v roku 1892 na tomto mieste postavili nový zrub „kolári“, ktorí v doline ťažili javorové drevo na výrobu kolies a náradia. Aby sa mali kde uchýliť v prípade zlého počasia, postavili si malú chatku. Túto používali aj pastieri, ktorí chodievali pásť ovce a jalovice na Predné Meďodoly, Kopské sedlo a Zadné Meďodoly. Až v roku 1932 obyvateľ Spišskej Belej Tibor Gresch, člen Karpatského spolku a veľký milovník Tatier, prenajal pozemok od mesta Spišská Belá a zo starej chatky zriadil turistickú chatu s názvom Plesnivec. V roku 1936 postavil poschodie, kde boli dve spoločné spálne a štyri izby pre bohatších hostí. Spolu tu bolo 50 miest na spanie.

Slávnostné otvorenie novej chaty bolo 26. júna 1938. Chata mala svoju modro-bielu zástavu, v ktorej bol umiestnený kvet plesnivca ako erb.

Po skončení vojny musel Tibor Gresch opustiť Slovensko. Od tejto doby chata začala chátrať. V roku 1948 bola znárodnená. Turistom slúžila do roku 1953. Od tohto roku prevzala chatu do správy Správa TANAP-u a pre verejnosť ju zatvorila. O chatu sa starala pani Eva Ružičková – Kasická z Prahy. V chate  bola zriadená meteorologická stanica. Počas letných mesiacov ju navštevovali botanici, biológovia z Masarykovej univerzity v Brne a Vysokej školy pedagogickej v Plzni. Túto dolinu si vybrali kvôli najbohatšiemu zastúpeniu rastlinných druhov v Tatrách. Pani Eva Kasická spolu s manželom pôsobila na chate až do dôchodku v roku 1978. Odvtedy bola chata prázdna a pustá. Až v roku 1993 chatu opäť dostalo do vlastníctva Mesto Spišská Belá. Mesto prenajalo chatu jej chatárovi p. Jánovi Matavovi zo Spišskej Belej a schválilo mu časť finančných prostriedkov na rekonštrukciu chaty. Ján Matava so svojimi priateľmi a rodinnými príslušníkmi najprv upravil cestu, opravil mosty cez potok Čierna voda, vymenil strechu, prehnité trámy a chatu zaizoloval. Nasledovali práce vo vnútri objektu. Na jar 1994 výkop pre kanalizáciu, výmena všetkých okien, ukladala sa dlažba, interiérové úpravy a chata sa obila šindľom. V roku 1995 bolo v celej chate zavedené ústredné kúrenie, v roku 1996 postavili čističku odpadových vôd, boli dokončené sociálne zariadenia.

Záverečné práce v chate a v jej okolí sa skončili v roku 1997. Chata dostala svoj symbol plesnivca a svoje pôvodné meno. Bola skolaudovaná a 4. októbra 1997 aj slávnostne vysvätená a znovu slúži všetkým.

Chata je príkladom tradičnej horskej architektúry s drevenými stenami a strechou pokrytou šindľom. Ponúka jednoduché ubytovanie a stravovanie, no práve v jednoduchosti spočíva jej čaro. Z chaty sa ponúka úchvatný výhľad na okolité štíty Belianskych Tatier a magickú prírodu, čo robí z pobytu na chate nezabudnuteľný zážitok.

Prístupy

  • Tatranská Kotlina: modrá – zelená značka, 1h 20 min
  • Kežmarské Žľaby: modrá – žltá značka, 1h 50 min
  • Tatranská Javorina: modrá – červená – zelená značka, 4h 45 min
  • Chata pri Zelenom plese: červená – zelená značka, 2h
  • Ždiar: červená – zelená značka, 5h

Otváracie hodiny a kapacita

Chata je otvorená celoročne, počas zimnej sezóny zväčša iba počas víkendov. Ubytovanie sa odporúča objednať vopred. Nájdete tu ponuku nápojov a niečo na zahryznutie. Ubytovacia kapacita Chaty Plesnivec je 20 lôžok rozmiestnených v šiestich izbách. Nechýbajú ani toalety a sprchovacie kúty. Na prízemí je kuchyňa a jedáleň s ponukou teplých a studených jedál, nápojov a suvenírov. Na poschodí je okrem izieb aj spoločenská miestnosť. Výhľad z izieb do doliny je famózny.

Kam v okolí

Ak budete pokračovať z Chaty Plesnivec ďalej hore po zelenej značke, za cca 1 hod. 30 min. sa odstanete k Veľkému bielemu plesu. Odtiaľ je to už iba na kúsok, cca 30 min. nadol, ku Chate pri Zelenom plese. Tu je možné sa občerstviť a oddýchnuť si a vydať sa na cestu do doliny. Koniec cesty na Bielej vode po žltej značke je cca za 3 hodiny 15. min.  

Pohybom k dobrému pocitu

V dnešnej dobe, kedy technológie formujú náš každodenný život, je príjemné vidieť, keď sa inovácie využívajú na podporu zdravia a pohybu. Jedným takým príkladom je aplikácia APPkA, ktorá nielenže motivuje k aktívnemu životnému štýlu, ale tiež spája ľudí, ktorí chcú pomáhať.  

Preto ak sa chystáte na turistiku do Vysokých Tatier nezabudnite si nainštalovať APPku. Aplikácia meria vaše spotrebované kalórie, pri zimnej túre na Chatu Plesnivec a späť je to 1.254 kcal. Tieto potom môžete darovať príbehom ľudí, ktorí to potrebujú. Vás to nestojí nič, len Vašu „námahu“ pri výstupe a zostupe. Odmenou Vám bude nielen dobrý pocit z turistického výkonu ale i zadosťučinenie, že ste pomohli.

Tipy pre zimnú turistiku

Zimná turistika v Tatrách je nádherným dobrodružstvom, ale zároveň si vyžaduje špeciálnu prípravu a výbavu, aby ste zostali v bezpečí a pohodlí. Tu sú niektoré dôležité tipy na to, čo si vziať so sebou:

Oblečenie

Vrstvenie: Oblečte sa do vrstiev, aby ste si mohli regulovať teplotu podľa aktuálnych podmienok. Nezabudnite na termo spodné prádlo, izolačné vrstvy a vetru odolnú a vode odolnú vonkajšiu vrstvu.

Nepremokavé oblečenie: Vodotesné a vetru odolné bundy, nohavice a pre dámy aj sukne sú nevyhnutnosťou. Páni môžu tenšie turistické nohavice doplniť zatepľovacími krátkymi nohavicami.  

Teplé ponožky a rukavice: Zabezpečte si teplé ponožky, podkolienky a rukavice, ktoré vás udržia v suchu a teple. Nezabudnite ani na multifunkčnú šatku, nákrčník / buffku. Pri poriadnom tempe postačí aj čelenka.

Obuv

Zateplená obuv: Pri investícii do kvalitnej zimnej obuvi neušetríte. Zateplené, nepremokavé turistické topánky sú ideálne. Zimná obuv by mala mať hrubšiu podrážku, aby dobre izolovala a bola dostatočne pevná. Odporúča sa na topánky použiť impregnačné spreje a na kožené povrchy vosk.

Protišmykové návleky: sú veľkým pomocníkom a uchytíš ich na každú obuv. Rovnako aj základné turistické mačky. Proti naberaniu snehu do topánok pomôžu turistické návleky.

Hlava a krk

Hlava a krk: Udržujte hlavu a krk v teple pomocou čiapky a nákrčníka. Veľa tepla stráca telo cez hlavu a preto je dôležité ju chrániť.

Výstroj

Paličky: Poskytujú dodatočnú podporu a môžu pomôcť pri prekonávaní nerovného terénu. Na turistiku na Chatu Plesnivec postačujú.

Strava a nápoje

Teplé nápoje: Termoska s horúcim čajom vám dodá potrebnú energiu a zohreje vás.

Jedlo: Energetické tyčinky, sušienky alebo iné jedlo na rýchle doplnenie energie.

Ostatná výbava

Ochrana proti slnečnému žiareniu: Sneh môže zosilniť slnečné žiarenie, preto nezabudnite na opaľovací krém, slnečné okuliare a balzam na pery.

Mapa a kompas: Aj keď máte mobilné zariadenie, prípadne powerbanku, mapa trasy a kompas môžu byť nápomocné.

Prvá pomoc: Balíček prvej pomoci s termofóliou, náplasťami, obväzmi by mala byť súčasťou vášho vybavenia.

Pamätajte, že je dôležité byť dobre informovaný o aktuálnych poveternostných podmienkach a trasách. Zimná turistika v Tatrách môže byť náročná a preto je nevyhnutné mať primeranú výbavu a sledovať odporúčania HZS. Ak nie ste skúsený zimný turista, je odporúčané mať so sebou skúseného sprievodcu alebo sa pripojiť k skupine s podobnými záujmami.

Chata Plesnivec je skutočným pokladom Belianskych Tatier a zima im dodáva osobitý čarokrásny nádych. Pre milovníkov prírody a turistiky je návšteva chaty a Doliny Siedmych Prameňov nezabudnuteľným zážitkom, ktorý stojí za objavovanie nielen v zime ale v každom ročnom období.