Tatry, slovenský národný poklad, ponúkajú návštevníkom nielen úchvatné scenérie a príležitosť pre dobrodružstvo, ale aj fascinujúce možnosti na pozorovanie nebeských javov. V nedeľu sa na tatranskej oblohe objavil obzvlášť pôsobivý úkaz – oblak, ktorý meteorológovia označujú ako Lenticularis.

Lenticularis je oblak s charakteristickým tvarom, pripomínajúcim disky. Tento fenomén sa často vyskytuje v blízkosti hôr, vrcholov a hrebeňov a je výsledkom špecifických meteorologických podmienok. V nedeľu 17.12.2023 sa obloha nad Tatrami premenila na nádherné divadlo a prinútila milovníkov prírody, fotografov i vedcov zastaviť sa a zahľadieť sa do neba.

Ako tieto oblaky vznikajú?

Oblaky lenticularis vznikajú, keď prúdy vzduchu narazia na prekážky ako sú hory. Vzduch stúpa nad prekážkou a ochladzuje sa, čo môže spôsobiť, že vlhkosť sa skondenzuje do podoby lenticulárneho oblaku. Tento oblak potom môže zostať „zavesený“ nad miestom, kde vznikol, vytvárajúc neobyčajné vizuálne efekty.

Naše foto tatranského oblaku lenticularis vzniklo v Tatranskej Lomnici v nedeľu, 17.12.2023, o 15.54 hod.

Sociálne siete zaplavili fotografie nebeského javu

Fotografi a milovníci prírody sa podelili o zábery tohto zriedkavého okamihu na sociálnych sieťach, čím sa dostalo nebeské divadlo z Tatier do povedomia širšej verejnosti. Okrem toho si aj vedci všimli tento úkaz, pretože lenticulárnym oblakom sa dá sledovať aj pohyb vzduchu a skúmať jeho vplyv na mikroklimatické podmienky v danom regióne.

I na facebooku TATRANSKÝ BEDEKER sme medzi prvými zverejnili foto oblaku a nadchli sme tak našich priaznivcov a priateľov. Viacerí nám poslali svoje zábery oblaku, výrazne bol viditeľný najmä z podhoria Tatier. Vidieť ho bolo aj z Popradu, Svitu ba i Kežmarku. Videli ste ho aj vy? Podeľte sa sa nami a pridajte svoje foto na náš facebook.

Takto nevšedný jav nám pripomína, aké zázračné a rozmanité môže byť spojenie prírody a atmosferických javov. A tak sa obyvatelia aj návštevníci Tatier mohli v tento krásny nedeľný podvečer nechať unášať do sveta nebeského divadla, kde hory a oblaky spolu tancujú v harmónii.