Zimná uzávera Vysoké Tatry

Tak ako každý rok i tento rok od 1.11. platí vo Vysokých Tatrách zimná uzávera ktorá so sebou prináša obmedzenia pohybu po turistických trasách. Neznamená to však, že sa v zime musíme turistiky vzdať. Prístupné sú takmer všetky horské chaty, navštíviť môžete i niektoré plesá, vodopád a dokonca i jeden tatranský štít.

Najobľúbenejšie v Tatrách sú i v zime vysokohorské chaty

Áno, i v zime patria medzi naj turistické ciele vo Vysokých Tatrách horské chaty. Otvorených je ich až 12, teda takmer všetky s výnimkou jednej: Chaty pod Rysmi.

Medzi turisticky najprístupnejšie horské chaty patrí Bilíkova chata a Rainerova chata. Ak máte chuť na dlhšiu prechádzku, môžete z Hrebienka pokračovať na obľúbenú Zamkovského chatu. Podobne náročná trasa je aj cesta od zastávky Popradské pleso TEŽ k Popradskému plesu, kde sa nachádzajú chaty dve – Majláthova a Chata pri Popradskom plese. Dôležité upozornenie – cesta k Symbolickému cintorínu je počas zimnej uzávery neprístupná. Obľúbená zimná túra je aj k najvyššie položenému horskému hotelu Sliezsky dom z Tatranskej Polianky či k Chate pri Zelenom plese a k Zelenému plesu z Bielej vody.

O niečo dlhšia zimná turistika vedie k jedinej chate v Belianskych Tatrách s poetickým názvom Chata Plesnivec. Turisti sem najčastejšie smerujú z Tatranskej Kotliny. Pri tejto chate treba brať do úvahy, že v zime otvorená iba počas víkendov a sviatkov a v prípade záujmu o nocľah si ubytovanie zabezpečiť vopred.

Najnáročnejší zimný výstup vedie k Téryho a Zbojníckej chate. Téryho chata, nachádzajúca sa v Malej studenej doline, ponúka tú pravú zimnú turistiku. Je potrebné vziať do úvahy, že zimný chodník vedie inou trasou ako štandardná značka v hlavne sezóne. Podobne je to aj v prípade Zbojníčky ležiacej vo Veľkej studenej doline, avšak tu zimný chodník len miestami opúšťa obvyklú trasu. Túra k obom chatám však vedie popri lavinóznom teréne, preto je tu obzvlášť dôležité vopred sa informovať o lavínových podmienkach a rešpektovať odporúčania Horskej záchrannej služby.

Aj v zime na jeden tatranský vrchol

Počas zimnej uzávery sú takmer všetky tatranské štíty nedostupné. Výnimka je Predné Soliskoktoré je zároveň najvyšším bodom vo Vysokých Tatrách, kam môže smerovať turista počas zimnej uzávery. Výstup začína pri Štrbskom plese, odkiaľ sa popri zjazdovke dostanete najprv k Chate pod Soliskom a následne po zhruba hodine na samotný vrchol. Odmenou za výstup budú nádherné výhľady. Odporúčame však byť pri výstupe obozretný, najmä v poslednej časti nad chatou.

Ďalšie tipy na zimnú turistiku v Tatrách

Zaujímavá je určite aj zimná turistika k Vodopádu Skok. Trasa vedie Mlynickou dolinou zo Štrbského plesa a patrí medzi menej náročné zimné trasy. Ak si chcete len užiť tatranský vzduch, môžete sa vyviesť lanovkou na Hrebienok a odtiaľ  k Bilíkovej chate alebo Rainerovej útulni. Príjemným spestrením na Hrebienku je i Tatranský ľadový dóm či ľadové sochy. Ak budete pokračovať z Hrebienka po magistrále, dostanete sa k rázcestiu pod Slavkovským štítom a odtiaľ po modrej značke k Slavkovskej vyhliadke, tzv. Maximiliánke. Tu povolená trasa k Slavkovskému štítu v zime končí. Slavkovská vyhliadka ponúka magické výhľady na Lomnický štít či Studenú dolinu, odporúčame kochať sa a fotiť.

Na čo nezabudnúť

Počasie – overiť si predpoveď, aktuálnu snehovú i lavínovú situáciu a odporúčania Horskej záchrannej služby. Byť pripravený zmeniť plány. Tatry počkajú.

Zimná výstroj – nezabudnite si pribaliť zimnú výstroj podľa aktuálnej situácie – turistické palice, mačky, nesmeky, čakan, prípadne lavínovú výstroj.

Teplé oblečenie – nezabudnite čiapku, prípadne členku, rukavice a nákrčník. Je dobré oblečenie vrstviť a podľa potreby vrstvy pridávať či uberať.

Poistenie do hôr  – zvážte najmä ak sa chystáte na náročnejšiu túru. Lepšie je ho mať a nevyužiť, ako nemať ho a potrebovať !

Dajte so sebe vedieť – ak ste v Tatrách ubytovaný, zapíšte sa do knihy vychádzok a túr i s predpokladaným časom návratu. Dajte vedieť o svojich turistických plánoch svojim blízkym.

Tatry v zime sú čarokrásne. Užite si ich plnými dúškami a vráťte sa domov v poriadku a so zážitkami na aké sa nezabúda. To Vám zo srdca z Tatier prajeme.

Zimná uzávera Vysoké Tatry