Slavkovský štít je so svojou výškou 2 452,4 m n. m. jedným z najvyšších zdolateľných vrchov bez použitia horského vodcu alebo horolezeckej techniky. Štít je súčasťou Slavkovského masívu, ktorý zahŕňa aj ďalšie impozantné vrcholy, ako sú Kežmarský štít a Ľadový štít. Slavkovský štít vyniká svojím pyramidálnym tvarom a strmými stenami, ktoré často lákajú horolezcov na náročné výstupy.

Na vrch sa dá vystúpiť zo Starého Smokovca alebo z Hrebienka. Vedie naň modrá značka. Výstup trvá cca 5:15 hod., zostup 3:50 hod. Výstup je stredne náročný, zdĺhavý. Počas výstupu sa naskytajú pohľady do Veľkej Studenej doliny a na masív Prostredného hrotu, z vrcholu sú krásne výhľady na vrchol Bradavica a Gerlachovský štít.

Na celej výstupovej trase z Hrebienka sa nenachádzajú žiadne reťaze ani stúpacie železá. Počas záverečného výstupu sa prechádza cez skalnatý, sutinový terén a ponad niekoľko žľabov. Na týchto miestach je potrebné zvýšiť opatrnosť a v prípade zmrznutého terénu odporúčame obuť mačky.

Výstup na Slavkovský štít

Na vrchol Slavkovského štítu vedie z Hrebienka modrá turistická značka. Východiskovými miestami túry sú Starý Smokovec alebo Hrebienok.

Kratšia trasa z Hrebienka pokračuje cez Slavkovskú vyhliadku na Slavkovský štít. Značka na začiatku červená potom modrá. Čas výstupu do 4 hodín, prevýšenie 1207 m. Pokiaľ si chcete túru zjednodušiť, použite pozemnú lanovku zo Starého Smokovca na Hrebienok.

Výstup zo Starého Smokovca TEŽ po trase Pod Slavkovským štítom – Slavkovská vyhliadka – Slavkovský štít. Čas chôdze hore do 5 hodín, prevýšenie 1 457 m po modrej značke.

Trasa zo Sliezskeho domu cez Rázcestie pod Slavkovským štítom – Slavkovská vyhliadka – Slavkovský štít. Čas výstupu do 5 a pol hodiny. Prevýšenie 1 277 m. Najskôr červená potom modrá značka.

V dolnej časti výstupu na Slavkovský štít vedie chodník cez kosodrevinu, vyššie cez monotónny kamenný svet. Na vrchole je fantastický rozhľad na všetky svetové strany odmenou za namáhavý a trochu nezáživný výstup. Vrchol je označený krížom. Zo Slavkovského štít sa zostupuje trasou späť do Starého Smokovca pešo, prípadne z Hrebienka pozemnou lanovku.

Výstup na Slavkovský štít je stredne náročná celodenná vysokohorská túra. Technicky je pomerne jednoduchá, namáhavosť výstupu je daná najmä vysokým prevýšením. Opustenie turistického chodníka nad Slavkovskou vyhliadkou je veľmi nebezpečné predovšetkým na stranu Veľkej Studenej doliny.

Slavkovská vyhliadka

Za pozornosť stojí Slavkovská vyhliadka (1 531 m n. m), prezývaná Maximiliánka, ktorá po ceste ponúka možnosť zastaviť sa a pozorovať časť Veľkej Studenej doliny a Vodopády Studeného potoka. Na tomto nádhernom vyhliadkovom mieste odporúčame i fotiť. V prípade pekného počasia sú výhľady jedinečné.

Dôležité

Pri príprave na túru na Slavkovský štít zoberte do úvahy, že na trase nie je žiadna chata. Všetky tekutiny a strava sú teda to, čo si zoberiete sami do batohu. 

Kam v okolí ?

Turistické chodníky z Hrebienka pokračujú cez Vodopády Studeného potoka a Rainerovu chatu na Zamkovského chatu, Zbojnícku chatu a Téryho chatu alebo cez Skalnatú chatu na Skalnaté pleso. Všetko top turistické ciele vo Vysokých Tatrách.

Zimná uzávera

Chodník od Slavkovskej vyhliadky na Slavkovský štít je od 1.11. do 14.6. uzatvorený v rámci zimnej uzávery vo Vysokých Tatrách.

Aj horská turistika môže pomáhať

Chcete aby mal Váš výstup na Slavkovský štít zmysel aj pre iných? Ak áno, darujte turistiku na dobrú vec. Ako? S Aplikáciou APPkA môžete venovať vynaloženú energiu na pomoc tým, ktorí to potrebujú. Je to jednoduché, stiahnite si aplikáciu APPkA a Vaša námaha z výstupu môžete pomôcť osobe ktorú si vyberiete a jej cieľu. Spálené kalórie sa v aplikácii premieňajú na adresnú finančnú pomoc. Tak vykročte do hôr a pomôžte s APPKou.

Tip na turistiku: Na Slavkovský štít z Dolného Smokovca a späť podarujte spálené kalórie v počte 6 142 kcal. Dĺžka trasy 18,8 km. Štart Apartmány Kollár, Dolný Smokovec.