Tatranský Bedeker

Téryho chata je najvyššie položená horská chata s celoročnou prevádzkou vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa v Malej Studenej doline, vo výške 2 015 m. n. m. pri Piatich Spišských plesách. Najľahšie sa k nej dostanete zo Starého Smokovca cez Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu. Náročnejší prístup je zo severu, z Tatranskej Javoriny Javorovou dolinou cez Sedielko prípadne zo Zbojníckej chaty cez Priečne sedlo. Okolie chaty je ideálne na športové aktivity, turistiku, prechody cez sedlá, horolezectvo, skialpinizmus, ale aj na oddych a relax pri plesách. Chata poskytuje aj ubytovanie a stravovanie.

Tatranský Bedeker

Malá Studená dolina bola navštevovaná už v začiatkoch 18. storočia. Pastieri, lovci, hľadači pokladov, ale i prírodovedci a turisti využívali najmä Ohnisko, veľký balvan v strede doliny, ako miesto odpočinku. Prvý turistický chodník do doliny vybudovali v roku 1875.

Téryho chatu dal postaviť v roku 1899 Uhorský karpatský spolok na základe osobnej iniciatívy Edmunda Téryho (1856 – 1917). Edmund Téry bol banskoštiavnicky lekár, ale aj priekopník horolezectva, ktorý sa významnou mierou zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky. Malú Studenú dolinu navštevoval už ako študent a ako 20 ročný urobil prvovýstup na Prostredný hrot. Výstavbu chaty propagoval v tlači, aj ako funkcionár Uhorského Karpatského spolku.

Projektantom chaty bol významný spišsko-sobotský architekt a staviteľ Gedeon Majunke. Viac ako 50 ton materiálu bolo treba vyniesť na chrbtoch nosičov na výstavbu chaty. Až 125 robotníkov sa striedalo pri prácach na výstavbe. Téryho chata bola slávnostne otvorená 21. augusta 1899. Do roku 1933 to bola najvyššie položená chata v Uhorsku. Od roku 1936 je Téryho chata ako prvá vo Vysokých Tatrách otvorená celoročne. V medzivojnovom období chatu prevádzkoval Klub čsl. turistov, počas vojny a po nej Klub slovenských turistov a lyžiarov. V roku 1944 spravovali chatu slovenskí vysokoškoláci – horolezci, ktorí tu ukrývali poľských odbojárov i sovietskych utečencov.

K chate sa viaže aj meno tatranského beletristu chatára Bela Kapolku a iných úspešných Tatrancov a horolezcov.

V rokoch 1983 – 1984 prešla chata rozsiahlou rekonštrukciou, ale napriek tomu si dodnes zachovala svoj typický vzhľad podľa Majunkeho koncepcie z prelomu storočí. Chatárom je od roku 2014 Peter Michalka.

Téryho chata sa nachádza v nadmorskej výške 2015 m.n.m., v hornej časti Malej Studenej doliny pri Piatich Spišských plesách. Pre jej celoročnú prevádzku a relatívne jednoduchú prístupnosť zo Starého Smokova je obľúbeným cieľom turistov v lete aj zime.

Štíty

Z Téryho chaty môžu turisti obdivovať množstvo známych vrcholov, ktoré obkolesujú Malú Studenú dolinu. Priamo z chaty je výhľad na druhý najvyšší vrch Vysokých Tatier – Lomnický štít (2633m) a len o pár metrov nižší Pyšný štít (2621m). Baranie sedlo (2389m), pod Baraními rohmi (2526) spája Malú Studenú dolinu so susednou Veľkou Zmrzlou dolinou a dolinu uzatvára Ľadový štít s výškou 2627m. Určite netreba zabudnúť na Širokú vežu (2461m), ležiacu medzi troma susediacimi dolinami – Malou, Veľkou Studenou a Javorovou. Prostredný hrot (2240m) a Žltá stena (2182) sa týčia priamo nad chatou a sú dominantou doliny.

Plesá

V bezprostrednej blízkosti chaty sa nachádza Päť Spišských plies – Malé, Nižné, Prostredné, Veľké a Vrchné. Ďalej v doline priamo pod Baraními rohmi mini Baranie pliesko a  pod Malým Ľadovým štítom cestou na Sedielko Modré pleso.

Prístup

Starý Smokovec – Hrebienok peši (↑ 45min , ↓ 25min) alebo pozemnou lanovkou (trvanie jazdy: 4 min).

Hrebienok – Zamkovského chata (↑ 1h, ↓ 1h 05min) Z Hrebienka po červenej značke okolo Obrovského vodopádu až po Zamkovského chatu.

Zamkovského chata – Téryho chata (↑ 2h, ↓ 1h 40min). Od Zamkovského chaty sa po zelenej značke priamo do Malej Studenej doliny. Trasa vedie pozvoľným stúpaním až k Veľkému hangu. V lete po serpentínach a v zime priamo po tyčovom značení. Malý hang vedie priamo ku chate.

Občerstvenie

Kuchyňa je otvorená denne do 21.00 h, nápoje podávajú do 22.00 h. Pre ubytovaných hostí radi pripravia polpenziu, teplú večeru a raňajky. Poteší veľký výber teplých polievok, jedál a občerstvenia podľa aktuálnej dennej ponuky. Samozrejmosťou sú teplé nápoje, káva, ale aj čapované pivko a kofola.

Ubytovanie

Chata ponúka ubytovanie pre 24 hostí v troch spoločných izbách. Dve izby sú 6-posteľové a jedna má 12 postelí. Na každej posteli je perina a vankúš vrátane posteľnej bielizne. Núdzové prespanie v prípade plnej obsadenosti chaty je možné v jedálni.

Nosičským rekordom je vynáška horského nosiča Ladislava Kulangu, ktorý vyniesol na Téryho chatu 151 kg. Tento nosič vyniesol na Zamkovského chatu 207,5 kg, 141 kg na Zbojnícku chatu. Zatiaľ neprekonaný zostal rekord, keď zo Skalnatej chaty na stanicu lanovky Štart zniesol 211 kg.

Tatranský Bedeker

Ak sa chystáte na Téryho chatu nezabudnite si inštalovať aplikáciu ktorá pomáha  – aplikáciu APPKa. Pri túre na „Térynku“ a späť môže jeden spáliť až 5528 kCal. Tieto potom môžete darovať príbehom ľudí, ktorí to potrebujú. Vezmite rodinu alebo kamarátov do Tatier, ubytujte sa v štýlových APARTMÁNOCH KOLLÁR v Dolnom Smokovci a vyberte sa odtiaľ pohodlne spoločne na túru. S APPKou každá jedna spálená kalória pomáha! Čím viac ľudí, tým viac kalórií. Užite si skvelé zážitky na turistike v Tatrách.