V srdci malebnej krajiny Tatier, medzi impozantnými hrebeňmi a zasneženými dolinami sa zrodila nová zberateľská lahôdka. Tatranský ľadový dóm ktorý už jedenásť sezón púta pozornosť milovníkov krásy a unikátneho ľadového  umenia, predstavil svoj najnovší poklad – sklenenú guľôčku. Tento drobný klenot sa určite stane vysoko ceneným artiklom medzi zberateľmi a milovníkmi unikátnych suvenírov.

Tatranský Ľadový Dóm Vysoké Tatry

V sezóne 2023/2024 s témou Westminsterského opátstva každý deň od 17.11.2023 do 14.4.2024 vypadne guľôčka z náhodného miesta v kupole. V ľadovom dóme na Hrebienku sa nachádzajú tri miesta odkiaľ môže guľôčka vypadnúť. Čas bude vždy zverejnený na jednoručičkových hodinách priamo v ľadovom dóme. Kto guľôčku chytí, tomu bude patriť a zaradí sa medzi vlastníkov tejto unikátnej pamätnej trofeje vydanej v limitovanej edícii.

Ako funguje mechanizmus?

V rámci diela ľadového dómu – Westminsterské opátstvo, je zakomponovaná drevená kladka, ktorá slúži na prvotné zavedenie guľôčky na dráhu. Z nej potom putuje náhodným výberom, sama od seba, na jedno z troch miest v rámci stavby a odtiaľ skĺzne po ľadovom žľabe až na koniec dráhy, na zamatovú podušku. Žľaby sú tri a sú rozmiestnené v prednej časti stavby Westminsterského opátstva. Zámerom staviteľov bolo vytvoriť žľaby až štyri, ako svetové strany, avšak rozloženie diela v rámci kupoly umožnilo zhotoviť iba tri. A práve tieto sa postarajú o gradovanie napätia, kam guľôčka spadne.  

Dizajn a výroba

Sklenené guľôčky sú zhotovené skúsenými sklármi z číreho skla. Priemer guľôčky je cca 3 cm. Každá je originál s výrazným nápisom TATRANSKÝ DÓM a s jedinečným poradovým číslom od 001. Sklo je unikátny materiál ktorý je pripravený odrážať svetlo a okolie, preto aj guľôčka v ľadovom dóme odráža jeho fragmenty, farby a atmosféru. Poetické duše by povedali, že nesie v sebe atmosféru Tatier. Môžeme prezradiť, že zámerom autorov projektu Tatranského ľadového dómu bolo, aby vo vnútri guľôčky bola miniatúra Westminsterského opátstva, ktorý je motívom tohtoročného ľadového dómu. Avšak to z technologického hľadiska nebolo možné.    

Symbolika

Sklenená guľôčka z Tatranského ľadového dómu nie je len krásnym suvenírom, ale aj symbolom spojenia prírody a ľudskej tvorivosti. Sklo zastupuje ľad a vo vnútornom svete guľôčky zobrazuje nielen ľadový dóm ale aj všetky tváre Tatier – od malebných dolín a vrcholov až po rozmanitosť flóry a fauny. Pri pohľade na túto guľôčku si návštevníci môžu pripomenúť nádherné okamihy prežité v Tatranskom ľadovom dóme i v Tatrách.

Limitovaná edícia

Tak ako sme avizovali, sklenená guľôčka bola vyrobená v limitovanej edícii špeciálne pre Tatranský ľadový dóm v sezóne 2023/2024. Každá guľôčka má svoje unikátne číslo, séria sa začína číslom 001. Každý majiteľ guľôčky bude mať originálne umelecké dielo, ktoré sa nebude opakovať.

Kto vlastní guľôčku číslo 031 ?

Slávnosť otvorenia Tatranského ľadového dómu 16. novembra 2023 sa nezaobišla bez skúšky funkčnosti mechanizmu na spúšťanie guľôčok. Test dopadol na výbornú, rovnako ako náhodne vybratá guľôčka s číslom 031 dopadla do zamatovej podušky. Priamo pri nej stál chlapec, ktorý sa tak mohol stať jej vlastníkom. No nestalo sa tak. Rozhodol sa guľôčku podarovať a to priamo britskému veľvyslancovi, ktorého prejav ho veľmi oslovil. Viacerí sme sa zhodli, že „toto si nevymyslíš, toto píše sám život.“. Takže už poznáme vlastníka guľôčky s číslom 031, tešíme sa s ním tak, ako sa i on potešil.

Kam poputuje guľôčka s obľúbeným číslom Jamesa Bonda?

Áno, tipujete správne, ide o guľôčku číslo 007. Za zásluhy na výstavbe nielen tohto ročníka ľadového dómu si ju vyslúžil staviteľ Adam Bakoš. Slávnostne mu bude odovzdaná koncom novembra priamo v Tatranskom ľadovom dóme.    

Sklenená guľôčka z Tatranského ľadového dómu je nielen krásnym suvenírom, ale aj výrazom lásky k prírode a umeniu. Je to malý klenot, ktorý nesie v sebe kus Tatier a ich jedinečnú atmosféru. Pre zberateľov suvenírov a milovníkov krásy Tatier je táto guľôčka nenahraditeľným pokladom, ktorý im pripomína nezabudnuteľné chvíle strávené v srdci hôr.

Želanie pre ľadový dóm

Tatranskému ľadovému dómu v sezóne 2023/2024 želáme aby jeho náruč, kde sa stretáva krása s kreativitou, vítala s nadšením návštevníkov – milovníkov umenia a Tatier. Zberateľom prajeme veľa šťastia, možno niektorá guľôčka z limitovanej edície nájde domov u nich doma.