Ľadový Dóm Vysoké Tatry

Zima je tu a s ňou prichádza očakávanie nevšedných zážitkov v Tatranskom ľadovom dóme na Hrebienku. Táto jedinečná atrakcia nachádzajúca sa v srdci Vysokých Tatier každý rok privíta tisíce návštevníkov a ponúka im nezabudnuteľné zážitky z ľadovej krásy.  

Tatranský ľadový dóm otvoril svoje brány pre verejnosť 17. novembra 2023. Motívom ľadovej stavby pre sezónu 2023/ 2024 sa stal Chrám Westminster Abbey z Londýna, ako spomienka na vzácnu kráľovskú návštevu. Pripomenieme si oficiálnu návštevu jej Veličenstva kráľovnej Alžbety II. vo Vysokých Tatrách, dňa 24. októbra 2008 a na 15. výročie jej návštevy, si uctíme jej pamiatku.

Tatranský Ľadový Dóm Vysoké Tatry

Westminsterské opátstvo ako jedinečná téma

Tento rok bude interiér ľadového chrámu zdobiť monumentálna stavba z Londýna – Westminsterské opátstvo (Westminster Abbey) – chrám postavený v gotickom štýle, ktorý je miestom korunovácie Anglických kráľov od roku 1066. Vo Westminsterskom opátstve je pochovaných viac ako 3300 ľudí. Okrem členov kráľovskej rodiny  aj viaceré významné osobnosti ako Charles Dickens, Charles Darwin a Stephen Hawking. 

Vo Wesminsterskom opátstve bola korunovaná i kráľovná Alžbeta II. a tiež súčasný kráľ Karol III.

Tatranský ľadový dóm v číslach

S prípravou súčasného ročníka ľadovej atrakcie začali organizátori už v prvom polroku 2023. Objednávku nového ľadu zadali už v januári. Na výstavbu dómu bolo použitých 225 ton ľadu a až 1.880 ľadových blokov. Hlavným staviteľom bol tak, ako i po minulé roky, Adam Bakoš. Na výstavbe dómu sa podieľali sochári zo štyroch krajín: Slovenska, Čiech, Nemecka a Poľska. Najvyšší bod stavby je vo výške 11,5 metra, pričom samotná stavba je umiestnená v kupole o priemere 25 metrov. Teplota v kupole sa pohybuje v rozmedzí -3 až -15 stupňov Celzia. Dômyselný systém chladenia je zárukou, že jeho krásu je možné každoročne obdivovať od novembra až do apríla.

Ľadový dóm je otvorený v čase 9.00 – 16.15, vstup je zdarma.

Zberateľská novinka z ľadového dómu

Jedenásty ročník Tatranského ľadového dómu prináša novinku. Je ňou pamätná guľôčka Tatranského ľadového dómu – jedinečný zberateľský suvenír. Ide o sklenenú guľôčku s nápisom a poradovým číslom. Každý deň od 17.11. 2023 do 14.4.2024 vypadne guľôčka z náhodného miesta v kupole. V ľadovom dóme sa nachádzajú tri miesta odkiaľ môže guľôčka vypadnúť. Čas bude vždy zverejnený na jednoručičkových hodinách priamo v ľadovom dóme. Kto guľôčku chytí, tomu bude patriť a zaradí sa medzi vlastníkov tejto unikátnej pamätnej trofeje vydanej v limitovanej edícii.

Zaujímavosti sezóny 2023/2024

Nielen milovníkov britskej kráľovskej rodiny nadchnú miniatúrne repliky britských korunovačných klenotov. Replika korunovačného kresla z ľadu bude určite miestom, kde sa návštevníci ľadového dómu budú chcieť zvečniť na fotografii. I tento ročník prinesie možnosť pokochať sa dielami od známeho umeleckého sklára a dizajnéra Achilleasa Sdoukosa. Mimoriadna je najmä sklenená kráľovská korunka, vytvorená len pre túto významnú príležitosť.

Na slávnostnom otvorení Tatranského ľadového dómu 16. novembra 2023 britský veľvyslanec na Slovensku predniesol list od dekana Westminsterského opátstva návštevníkom Tatranského ľadového dómu s pozvánku do Londýna. I tento list je vystavený v kupole.

Pri vstupe do ľadovej baziliky je inštalovaná výstava fotografií ktorá zachytáva vzácne momenty z návštevy jeho Veličenstva kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa na Slovensku, vo Vysokých Tatrách, v roku 2008.

Mimoriadnym zážitkom sú tematické koncerty v Tatranskom ľadovom dóme. V sezóne 2023 / 2024 je pripravených 11 koncertov.

Fenomenálna ľadová atrakcia už 11 sezón

Tatranský ľadový dóm už od roku 2013 láka hostí na prehliadku ľadového stánku. Návštevníci môžu zažiť majstrovstvo práce zručných remeselníkov – rezbárov zo Slovenska, Čiech, Poľska i mnohých ďalších krajín. Ide o prvý ľadový dóm v strednej Európe. Už tradične je umiestnený v kupole o priemere 25 metrov.

Každý rok je prekvapením najmä téma ľadového dómu, ktorá reflektuje rôzne aspekty aktuálneho diania. Tak sme mali možnosť obdivovať ľadové podoby svetoznámych stavieb z celého sveta, medzi ktorými nechýbali: Katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela, Chrám Kristovho vzkriesenia v Petrohrade, Katedrála Notre Dame v Paríži, Sagrada Familia v Barcelone, Bazilika sv. Petra v Ríme, Berniniho kolonáda a ďalšie.

História tém v Tatranskom ľadovom dóme

ročník 2013/2014 – Pražská gotika

ročník 2014/2015 – Večne spievajú lesy

ročník 2015/2016 – Baroko

ročník 2016/2017 – Spišská gotika

ročník 2017/2018 – Sagrada Familia

ročník 2018/2019 – Bazilika sv. Petra v Ríme

ročník 2019/2020 – Notre-Dame v Paríži

ročník 2020/2021 – Chrám Kristovho vzkriesenia

ročník 2021/2022 – Katedrála sv. Jakuba Santiago de Compostela

ročník 2022/2023 – Bazilika Božieho hrobu v Jeruzalame

Tatranský ľadový dóm i s dvoma stavbami

Vlani bol Tatranský ľadový dóm inšpirovaný Bazilikou Božieho hrobu v Jeruzaleme. Úchvatná bola i symbolická Krížová cesta Via Dolorosa s ľadovými zastaveniami, ktorá sa stala jeho súčasťou a výrazne rezonovala u domácich a zahraničných návštevníkov. Na výstavbu bolo použitých 225 ton ľadu. Dóm bol otvorený od 16. novembra 2022 do 16. apríla 2023.