Svätý Martin na bielom koni

Sviatok svätého Martina, ktorý sa na Slovensku slávi 11. novembra, prináša so sebou nielen atmosféru zimy, ale aj bohatú paletu tradícií a zvykov, ktoré osvetľujú a obohacujú našu kultúru. Tento deň nesie v sebe nielen náboženský význam spojený s postavou svätého Martina, ale má aj hlboké korene v ľudovej kultúre, ktorá ožíva prostredníctvom rôznorodých rituálov a slávností.

Sv. Martin

Cirkevný kalendár pripomína 11. november ako sviatok sv. Martina z Tours. Narodil sa v roku 316 v Sabarii, v dnešnom Maďarsku. Na prianie otca sa stal dôstojníkom rímskeho jazdectva v Gálii. Traduje sa, že v jeden mrazivý deň sa podelil so žobrákom o svoj plášť, ktorý rozťal mečom. V noci sa mu potom zjavil Kristus odetý v darovanej polovici plášťa. Martin preto opustil armádu, nechal sa pokrstiť a stal sa pustovníkom. Legenda hovorí, že bol skromný, múdry a vážený a aj preto ho v roku 371 vysvätili za biskupa v Tours. Svoju diecézu doviedol k nebývalému rozmachu. Nazývali ho aj biskupom chudobných. Na jeho pohrebe 11. novembra 397 sa zišli davy ľudí, medzi nimi aj dvetisíc mníchov. Krátko po jeho smrti sa miesto stalo vyhľadávaným miestom pútnikov, popularitu získal najmä vďaka francúzskej šachte a francúzskemu trónu.

Životný príbeh sv. Martina je spojený s charitatívnymi činmi a odriekaním sa vojenskej kariéry. Poskytuje nám hlboký vhľad do hodnôt ako láska, súcit a obetavosť. Okrem náboženského významu sa sviatok svätého Martina oslavuje aj folklórnymi tradíciami, medzi ktoré patrí rozdávanie sviečok, konzumácia špeciálnych jedál a spoločenské udalosti, ktoré zdôrazňujú solidaritu a zdieľanie so slabšími.

Svätý Martin na bielom koni

Odkiaľ čerpajú pranostiky?

Pranostík o svätom Martinovi je mnoho. Jednou z najznámejších je „Svätý Martin prichádza na bielom koni“. Najznámejšie pranostiky o Martinovi na bielom koni sú doložené ešte spred 130 rokov. Pranostika je vyjadrením skutočnosti, že približne v danú dobu sa na jeseň objavuje prvé sneženie, to sa týka predovšetkým nížin na území Slovenska. Prvé sneženie aj v minulosti ľudia veľmi pozorne sledovali a preto je zachytené aj v ľudovej múdrosti. Pranostika o bielom koni sa týka priemerného dátumu prvého sneženia v nízkych polohách, v nadmorských výškach približne 200 – 300 m n. m.. So stúpajúcou nadmorskou výškou sa priemerný dátum prvého dňa so snežením posúva do októbra.

Martinský sneh nemá zvyčajne dlhé trvanie – obyčajne sa rýchlo topí, častokrát v ten istý deň, kedy spadol.

Patrí 11. november za pravidelný dátum prvého sneženia?

Podľa jedného z prieskumov výskytu sneženia aj snehovej pokrývky pre deň 11.11. v období 1981 – 2015  sa ukázalo, že u nás snežilo vo veľkom počte prípadov, v 35 rokoch. Za snehovú pokrývku sa započítala aj nesúvislá snehová pokrývka a poprašok. Štatistická pravdepodobnosť výskytu sneženia v % pre deň 11.11. je približne od 9 % na nížinách a do 43 % v najvyšších polohách Tatier.

V najvyšších polohách Tatier sa vyskytla snehová pokrývka na Martina v každom roku od roku 1981 – 2015. Absolútne najvyššia výška snehovej pokrývky, až 173 cm, bola v roku 2006 na Lomnickom štíte. Tento rekord platí od začiatku merania na tejto stanici. Na Martina 2006 pripadlo ďalších 8 cm a silné sneženie pokračovalo aj v nasledujúcich dňoch.

Martinské pranostiky

Počasie na sv. Martina naznačuje predpoveď na Vianoce. Aj preto s napätím mnohí očakávajú na akom koni príde Martin. Na bielom alebo na čiernom? Toto prastaré porekadlo znamenalo, že v deň, kedy tento svätec oslavuje sviatok, väčšinou padal sneh a blížila sa zima.

Ak príde Martin na bielom koni, metelica metelicu honí.

Dážď martinský znamená mráz a suchotu.

Keď na Martina list zo stromu neopadol, môžeme čakať tuhú zimu.

Keď na Martina prší a zamrzne, škodí to oziminám a pôsobí drahotu.

Keď padá na Martina, aj Veľká noc príde na bielom koni.

Sneh jak nebude na Všechsvätých moci, tak príde dozaista na Marcina v noci.

Martin už na sivkovi prijazdí.

Martinský sneh je planý na oziminy.

Na svätého Martina drž sa synku komína.

Po Martine už zima nežartuje.

Na Martina medveď líha.

Svätý Martin chodí na bielom koni. Ak príde na sivom, bude zima striedavá, ak na žltom, príde tuhá zima.

Svieti-li na Martina slnce jasné, to tuhú zimu znamená.

Na svätého Martina, kúri sa z komína.

Svätý Martin a Hromnice pradú z tej istej praslice.

Ak hus o Martine po ľade chodí, to zas okolo Vianoc v kaluži sa brodí.

V Tatrách už s bielym koňom a čo medvede?

Tento rok plní, že vo vysokohorských polohách prvý sneh nastupuje zvyčajne už v októbri. V Tatrách po prvý krát nasnežilo 9. októbra. Po nadpriemerne teplom jesennom počasí sa o slovo prihlásila zima. Skalnaté pleso, Tatranskú Lomnicu, Lomnický štít aj Lomnické sedlo vtedy pokryl sneh. Nasnežilo aj na Hrebienku. O bieleho koňa v Tatrách pre rok 2023 už je postarané.

Pranostika „Na Martina medveď líha“  pravdepodobne v minulosti platila viac ako v posledných rokoch, kde môžeme sledovať narastajúce teploty počas zimných mesiacov. Zimný spánok – hibernácia medveďov trvá približne od novembra do februára až marca. Prvé do brlohov zaliezajú medvedice s mladými a z brlohu vyliezajú ako posledné. U samcov je to naopak – zaliezajú neskôr a vyliezajú skôr ako medvedice.  Aj počas hibernácie sa medvede môžu prebudiť, trochu sa poprechádzajú, dajú si niečo pod zub a zalezú opäť do brloha.  

V Tatrách zima určite nežartuje

Rýchly nástup zimy, mínusové teploty a zľadovatené chodníky sú častou príčinou úrazov na horách. Často už v októbri sú v Tatrách nad hranicou 1000 metrov zimné podmienky. Preto určite treba súhlasiť s pranostikou „Po Martine už zima nežartuje.“ Turisti by nemali podceňovať počasie na horách a mali by rešpektovať lokality vo Vysokých Tatrách so zimou uzáverou. Kým v mestách môže byť teplota stále nad nulou, na horách sú už podmienky zimné. Treba myslieť i na skoré stmievanie a na túru sa vybrať zavčasu. Netreba zabudnúť ani na poistenie.

Pozrite si naše tipy na zimnú turistiku vo Vysokých Tatrách, užite si zimné Tatry a šťastne sa vráťte domov.