Vianočný Dom Batizovce

V piatok, 17. novembra 2023 sa dočkal otvorenia jedinečný Vianočný dom v Batizovciach. Už ôsmy rok ho v tejto malej dedine pod Tatrami s láskou a nadšením pripravuje Anika Kostolníková s rodinou. Vianočný dom je otvorený pre všetkých, ktorí sa chcú inšpirovať na vianočnú výzdobu svojich domovov či prevádzok. Veď čaro Vianoc patrí všade tam, kde sa ľudia stretávajú.

Z histórie Vianočného domu   

Vianočný dom svojou atmosférou priťahuje nielen miestnych obyvateľov ale aj návštevníkov zo širokého okolia. Nie je to obyčajný domček, je to symbol tradícií a súdržnosti. Jeho začiatky sa datujú k účasti rodiny na Vianočných trhoch v Prešove, kde sa po skúsenostiach rozhodli, že pripravia niečo väčšie. A tak pred ôsmimi rodmi začali v prenajatých priestoroch v kultúrnom dome v Batizovciach a pred šiestimi rokmi sa rodina rozhodla vytvoriť si vlastné priestory. Hostia si tu môžu pozrieť vianočné stromčeky, dekorácie, výzdobu i aranžmány, inšpirovať sa a užiť si pekný čas v príjemnej sviatočnej atmosfére.

Voňavý punč či orechovník? 

Novinkou posledných dvoch ročníkov Vianočného domu je i možnosť posedieť si v milej kaviarničke pri kávičke, varenom vínku či koláčikoch. Vianočné koledy hrajú po celý deň a ľudia sa tešia a usmievajú. Veď i o tom má byť príprava najkrajších sviatkov roka. Prekvapia Vás nielen úsmevom, ale aj typickým vianočným servisom s tými najkrajšími motívmi vianočných sviatkov. 

Vianočný dom v Batizovciach je otvorený pre verejnosť od 17. novembra 2023 až do Vianoc, denne do 10. do 19. hodiny. V plnej prevádzke bude dom do 24. decembra. Po prestávke počas vianočných sviatkov ho pre verejnosť opäť otvoria po Vianociach.

Aké sú trendy vo vianočnom zdobení?

Už tradične je číslom jedna v zdobení vianočných stromčekov červená farba zo zlatou. Uchytila sa i kombinácia s ružovou či bielou. Zo sveta k nám prichádza i bohaté zdobenie v štýle „americké Vianoce“, kde sa na stromčeku nájde všetko čo si len viete predstaviť: okrem vianočných gúľ i lízanky, autíčka, labute, ba aj cínový vojačikovia. Stromček v tomto štýle je jemne „prezdobený“ avšak bohatý a plný farieb a svetielok. V tohtoročnom Vianočnom dome sa predstaví až osem trendových farebných kombinácií zdobenia.

Tradície starých mám

Niektoré domácnosti sa pridŕžajú tradícií a zdobia vianočný stromček v štýle našich starých mám. Toto zdobenie má korene v slovanských tradíciách, prináša do domu kúzlo minulých čias a nostalgický pocit. Na výzdobu sa používajú najmä tradičné ozdoby ako napríklad ozdoby zo slamy, drevené ornamenty, šišky, orechy, medovníčky, ozdoby zo včelieho vosku a jabĺčka. Zväčša nechýbajú ani živé sviečky.

Vianočný program plný vôní, chutí a hudby

Tím Vianočného domu pripravuje každý rok zaujímavý program pre návštevníkov. Tak to bude aj tohto roku, vždy počas adventnej nedele. Prvé dve nedele budú venované výrobe medovníkov, oblátok a mäsových výrobkov priamo pri Vianočnom dome. Tie si budú môcť návštevníci aj zakúpiť na mieste, prípadne si vyskúšať ich výrobu. Súčasťou programu budú aj vystúpenia hudobných skupín. Na tretiu adventnú nedeľu pripravujú koncert Martina Chodúra a trnavského komorného orchestra v miestnom kultúrnom dome.

Vianočný dom je však nielen o nákupoch. Je to miesto, kde sa stretávajú ľudia, zdieľajú svoje radosti a tvoria spomienky. Vianočný dom a jeho tvorcovia si zakladajú na tradícii a súdržnosti. Každý môže prispieť k vytváraniu vianočnej atmosféry prostredníctvom úsmevu či účasti na programe.

Pre návštevníkov z okolia i z Tatier je Vianočný dom v Batizovciach nielen príležitosťou zažiť jedinečnú vianočnú atmosféru, ale aj spoznať kultúru a tradície tohto malebného kúta Slovenska. Pre obyvateľov obce je to miesto, kde môžu zažiť sviatočné dni s rodinou a priateľmi, tvoriť spoločne krásne spomienky a cítiť sa ako súčasť niečoho väčšieho – súčasťou Vianočného domu v Batizovciach.