Ľadové sochy

V jednom z najkrajších kútov Vysokých Tatier, na Hrebienku, sa počas víkendu 27. – 28. januára odohráva už 10. ročník unikátneho podujatia – TATRY ICE MASTER 2024. Počas tohto zimného festivalu sa stretávajú umelci z 10 krajín, aby počas dvoch dní vytvorili 35 umeleckých diel z 50-tich ton ľadu.

Každý tím má alternatívu pre dobré poveternostné podmienky a aj pre prípad nepriazne počasia. Sochári každoročne prichádzajú so skvelými návrhmi a tento rok sa pripravili na dve témy na sobotu to je „LÁSKA, POROZUMENIE A MIER“ a na nedeľu „SVET POD VODOU“. Súťažiaci sú hodnotení porotou, ktorá berie do úvahy náročnosť vyhotovenia danej sochy, detaily, výšku, šírku sochy, použité materiály a mnoho ďalších aspektov. Každý deň jeden z desiatich tímov zabojuje o medzinárodný titul Majstra vo vyrezávaní ľadových sôch.

Ľadové sochy, ktoré počas dňa umelci vytvoria, budú od zotmenia nasvietené, čím sa umocní dizajn a krása jednotlivých sôch. Jednu časť sôch budú ľadoví rezbári vytvárať popri budove lanovky a druhá bude umiestnená v druhej kupole vedľa Tatranského ľadového Dómu. Sochy umiestnené v kupole s názvom Galéria ľadových majstrov budú v prevádzke až do skončenia zimnej sezóny, resp. do konca apríla 2024. Druhá časť sôch bude ponechaná na otvorenom priestranstve, kým ich počasie neroztopí.

ICE MASTER HREBIENOK

Podujatie Tatry Ice Master sprevádza aj bohatý sprievodný program. Počas dňa na vás budú čakať rôzne hry, či súťaže o zaujímavé ceny. Celý program si pozrite nižšie.

Tímy TATRY ICE MASTER 2024 nezostali nič dlžné vytvoreniu jedinečných diel na tému „LÁSKA, MIER A POROZUMENIE“, ktoré očarili návštevníkov tradičnými aj nekonvenčnými symbolmi.

Prvý deň podujatia zasvätený téme „LÁSKA, MIER, POROZUMENIE“ priniesol  nádherné výtvory, ktoré vznikali pod rukami nadaných umelcov. Sochy vytvorené z ľadu sa stali stredobodom pozornosti, pripomínajúc nám hodnoty, ktoré spojili umelcov z rôznych kútov sveta. Tento deň bol nielen o tvorbe, ale aj o spájaní kultúr a názorov prostredníctvom ľadového umenia.

Víťazné tímy témy: „ĽÁSKA, MIER, POROZUMENIE“, sobota 27.1.2024:

  • 1. miestoMONGOLSKO, BAATAR DORJNAMJIL, KHASHBAATAR SOLONGO
  • 2. miesto – NEMECKO, BERND WINTER, LKHAGVADORY DORJSUREN
  • 3. miesto – ČESKÁ REPUBLIKA, FILIP LYSEK, ROMAN MIKUŠ

Tak ako i v ostatnom ročníku sa z výhry prvého dňa tešil tím z Mongolska, ktorý predstavil svoju ľadovú sochu s názvom „Šťastný“. Dielo očarilo nielen divákov, ale i odbornú porotu, ktorá vyzdvihla jemnosť prepracovania a jedinečnosť 3D gigantickej skulptúry dvoch koní v objatí trysku.

MONGOLSKO – Ľadová socha s názvom „ŠŤASTNÝ“

Slovenský tím, zložený zo šikovných umelcov Michala Trnovského a Milana Kuchťáka, predstavil sochu nazvanú „Holubica mieru“. Táto klasická symbolika pokoja a harmónie sa premietla do ľadu s neuveriteľnou detailnosťou a eleganciou.

Ukrajinský tím si zvolil námet lásky muža a ženy a vytvoril dielo s názvom „Večná láska“. Ich skulptúra sa stala fascinujúcou interpretáciou mileneckého vzťahu, pričom výrazné tvary a zdobenie podčiarkli jedinečnosť tohto spojenia i vďaka efektnému nasvieteniu. Skrze ľadovú sochu predstavili svoju víziu trvácej lásky, ktorý oslovila srdcia návštevníkov.

Tím z Poľska zaujal dielom nazvaným „Kvetinový tank“. Táto nezvyčajná kombinácia kvetov a vojenského symbolu vytvorila kontrastný a zároveň fascinujúci obraz, ktorý rozvíril predstavy a vzbudil zvedavosť divákov.

Nemecký tím nezaostal a priniesol do ľadovej arény dielo s názvom „Sen o celosvetovom mieri“. Ich socha pôsobila nielen svojou veľkosťou, ale aj komplexným spracovaním symbolov mieru z rôznych kultúr. Tím zdôraznil význam celosvetovej harmónie prostredníctvom svojej umeleckej vízie. Toto dielo mimoriadne nadchlo laických návštevníkov ale aj odbornú porotu, ktorá ho ocenila II. miestom.

V rámci TATRY ICE MASTER 2004 sa tím talentovaných ľadových sochárov z Litvy rozhodol prezentovať svoje umenie skrze dielo s názvom „Krehký dom“. Táto socha očarila svojou nádhernou eleganciou, ale aj svojím zmyslom pre detail a symboliku. „Krehký dom“ sa stal výrazom krehkosti a krásy života, akoby ľadová hmota sama v sebe niesla príbeh krátkosti chvíľ a zároveň jedinečnosti každého momentu. Zvedaví návštevníci mohli obdivovať toto dielo, ktoré zrkadlilo krásu ľadu, ktorá sa pominie a zároveň zdôrazňovalo jemnosť a krehkosť sveta, v ktorom žijeme. Socha „Krehký dom“ ponúkla návštevníkom nielen estetický zážitok, ale aj priestor na zamyslenie sa nad krehkosťou ľudskej existencie. Zručnosť litovského tímu a ich schopnosť vyjadriť hlboké myšlienky prostredníctvom ľadu vytvorila dielo, ktoré zanecháva hlboký dojem na srdciach divákov.

TATRY ICE MASTER 2024 tak opäť ukázal, že ľadové umenie nie je len o kráse a zručnosti, ale aj o zdieľaní hlbokých myšlienok.

Celkovo TATRY ICE MASTER 2004 priniesol do sveta ľadového umenia nielen krásu a zručnosť, ale aj posolstvo mieru a lásky, ktoré sa odrážalo v každej jednej soche. Tímy z rôznych krajín spojili svoje umelecké talenty a predstavili verejnosti jedinečný zážitok, ktorý zanecháva hlboký dojem na dlhý čas.

Už teraz sa tešíme na druhý deň TATRY ICE MASTER 2024, ktorý prinesie tému „Svet pod vodou“. Umelecké diela vytvorené pod týmto námetom ponúknu návštevníkom pohľad do tajomného a pestrofarebného sveta pod hladinou.

Ak hľadáte kombináciu krásy ľadových sôch, zimného dobrodružstva a možnosti pridať sa k dobrej veci, vydajte sa na Hrebienok s aplikáciou APPkA. Ako to funguje? Stačí si stiahnuť aplikáciu APPkA. Vaša prechádzka zimnou krajinou na Hrebienok bude nielen príležitosťou na relaxáciu a krásne zážitky, ale zároveň aj príležitosťou pomôcť tým, ktorí to potrebujú. A vás to nič nestojí.

Ak sa vydáte na Hrebienok pešo, môžete pri ceste tam a späť darovať až 563 kalórií na dobrú vec. Táto inovatívna myšlienka spája krásu prírody s možnosťou pomáhať. Takže neváhajte, stiahnite si aplikáciu a vyrazte na túru.